Turecko jako místo pro dovolenou

Turecko je hodně pestrá a zajímavá země. Většina území se nachází v Asii a pouze západní cípy leží v Evropě. Díky rozloze 780.000 kilometrů čtverečních náleží ke spíše větším zemím. A této skutečnosti odpovídá také počet obyvatel Turecka. Těch je celých 70 miliónů a během letní sezóny přijíždějí další miliony turistů z celého světa prožít do Turecka letní dovolenou.

Turecko svým návštěvníkům dopřává vše, co je na správné dovolené potřeba. Má lákavé a čisté moře, dlouhé písečné pláže a pochopitelně i celou řadu středověkých a starověkých památek. Má ovšem též vysoké hory, vhodné k turistice. Vše je dokonale prolnuto tak, že si přijíždějící či přilétající turista může naplánovat vskutku pestrou dovolenou. V Turecku totiž může každý den strávit jinak a věnovat se zcela jiným činnostem.

Spoustu turistů a cestovatelů láká na dovolenou do Turecka jiná kultura. Mnoho jedinců pak cestuje do této orientální země za dobrodružstvím. A ačkoliv jde v případě Turecka o muslimskou zemi, netřeba se bát, že by Turci měli něco společného s muslimským fanatismem. Ba naopak. Turci jsou velice pohostinní a přátelští. Lze říct, že někdy dokonce až neodbytní. Návštěvníky zvou na vypití čaje a stále někoho zastavují a diskutují s ním. Za zmínku stojí, že v Turecku se turisté na dovolené velmi zřídka setkají se zloději či kapsáři tak, jak je tomu u nás (informace na MZV).

Turecko je omýváno hned ze tří stran mořem. Na severu je to Černé moře. To je do značné míry ochlazováno srážkovými mraky na Pontských horách. V tomto regionu země jsou srážky časté a z toho důvodu je méně vhodné coby místo k prožití letní dovolené. Západní část Turecka a Egejské moře přitahuje především turecké turisty a jedince, kteří mají rádi atmosféru nedalekého Řecka a řeckých ostrovů. Egejská riviéra totiž Řecko v mnoha ohledech připomíná. Zahraniční turisté do tohoto regionu jezdí často také na výlety za poznáním. K nejoblíbenějším cílům patří staré město v Istanbulu a také spousta antických památek. Jih Turecka lze označit za vůbec nejkrásnějším a hlavně nejoblíbenějším regiony mezi turisty. Zdejší břehy omývají vody východní části Středozemního moře a sluníčko tu svítí od rána do večera.

Jižní část Turecka je po celé délce poseta nejrůznějšími hotely a především desítkami kilometrů písečných pláží. I zde, na Turecké riviéře, se nalézají zřídka navštěvované pláže ukryté mezi útesy, na které je špatný přístup. Na takovýchto plážích si pak dozajista každý v průběhu své dovolené vychutná soukromí a pohodu.

Po dni dovolené, stráveném na pláži, by měl každý návštěvník zavítat i do velkých měst, k nimž patří například Istanbul či městečka Edirne, Konya a Sivas. A zažít alespoň něco z historie a kultury Turecka. Návštěvy určitě nebude litovat.