Dovolená v Bodrumu

Turecký poloostrov Bodrum patří k nejzajímavějším místům Turecka. Díky své přírodě a vhodnému podnebí láká nejen turisty z celého světa, ale i všelijaké umělce. Populární destinací je též mezi tureckou smetánkou a finančně dobře situovanými občany. Kvůli tomu je Bodrum často brán jako turecký ekvivalent Saint Tropez.

Při výběru dovolené v této části Turecka mohou cestovatele, a to hlavně během nejvyšší sezóny, zarazit relativně drahé hotely. Ale mimo hlavní sezónu, či v případě, že se poštěstí přijít na zajímavý last minute zájezd, se dá do těchto míst přiletět nebo přijet za slušnou cenu. Teprve po příletu turisté obvykle pochopí, proč bývá tato část Egejské riviéry obvykle řazena mezi přírodní klenoty.

Pláže na Bodrumu jsou pokryté jak pískem, tak se tady dá v příjemně prohřátém moři koupat na plážích zcela skalnatých. Na výběr máte též mezi mírným vstupem do vody nebo možností dostat se k vodě po celkem strmých skalách. Velká část zdejších pláží se může chlubit Modrou vlajkou jak za čistotu vody, tak i také kvalitu samotných pláží. A i v případě, že návštěvníci patří spíše k vyznavačům klidné dovolené a opalování se na pláži, by si v žádném případě neměli nechat ujít výlet k blízkým ruinám mauzolea v Halikarnasu. Jde o jeden ze sedmi starověkých divů světa a výlet k němu určitě není vhodný pouze pro aktivní jedince, dychtící po poznávání a vědění.

Před rokem 1923 tvořili většinu zdejších obyvatel hlavně ortodoxní Řekové. Není se proto co divit, že je z vesnic až do současnosti cítit atmosféra starého Řecka. Tu navíc znásobují zřícené kostelíky, kamenné domy anebo větrné mlýny. A díky blízkosti ostrovů Kos a Rhodos je možné si dovolenou v Bodrumu zpestřit cestou na jeden z nich.

Nejpopulárnějším zdejším střediskem je stejnojmenné město Bodrum. To bylo dříve nazýváno Halikarnas. Ve starém centru města je promenáda, která je lemována uličkami s celou řadou obchůdků, barů, kaváren a restaurací. A místní historický přístav bývá v poslední době hojně vyhledáván coby kotevní místo luxusních jachet z celého světa.

Na jižním pobřeží poloostrova, necelé 3 kilometry od Bodrumu, se nachází město Gumbet. Toto letovisko je situováno podél jedné z nejdelších a také nejnavštěvovanějších pláží Bodrumského poloostrova. Pláž má písečný povrch a pozvolný vstup do moře. Lemují ji tamaryšky a je častým cílem rodin s dětmi, jež na Bodrum během svého volného času a dovolené zavítaly.