Turecké letovisko Belek

Zhruba v centru části Turecké riviéry se nachází krásné středomořské letovisko, ideální pro letní dovolenou. Jeho název je Belek. Břehy Beleku omývají vody Středozemního moře. Místní hotely jsou známy jako jedny z nejkomfortnějších plážových tureckých resortů, jež jsou schopny zajistit dovolenou v maximálním komfortu. Podél pláže letoviska Belek se nacházejí moderní komplexy hotelů, které se hrdě hlásí k elitní skupině luxusních 4 – 5 hvězdičkových ubytovacích kapacit. Od rušné Antalye leží asi 30 kilometrů.

Kolem Beleku je postaveno 6 známých hřišť na golf. Proto zde mohou strávit svou ideální dovolenou hlavně aktivní golfoví hráči. Vše je zasazeno v příjemném prostředí. Aktivní jedinci tady mohou prožít hezkou dovolenou, plnou sportu a aktivního odpočinku. A navíc se dá občas pořídit i za zajímavé last minute ceny.

Nedaleko Beleku se nachází skutečně dlouhé písečné pláže. Ty jsou orientované směrem na jih a jdou tudíž vystaveny po většinu dnes paprskům horkého středomořského slunce. Na plážích Beleku je možné si vždy najít nikým nerušený kousek, kde se každý může v klidu a pohodě slunit. Nejdelší místní pláž měří úžasných 16 kilometrů. Má krásný povrch z bílého písku a patří mezi jednu z nejčistších a nejhezčích pláží v celém Turecku.

O dokonalé čistotě zdejších pláží svědčí nade vší pochybnost fakt, že si je vybraly ke svému rozmnožování i středomořské želvy. Ty se sem rok co rok vrací klást do písku svá vajíčka a plavce si občas pletou s medůzami. Kvůli tomu se v některých úsecích pláží v Beleku musí dodržovat přísná pravidla. Vstup do vody je mírný a tak si tu užívají vodních radovánek i rodiny s malými dětmi. Pokud někoho přestane bavit slunění pod středomořským sluncem, může vyzkoušet některý z mnoha vodních sportů. K nim se řadí parasailing, jízda na banánu nebo vodních lyžích. Zájemci si mohou vypůjčit vodní skůtr, šlapadlo nebo loďku.

V centru starého města Belek bývá doporučováno prohlédnout si staré antické hrady a Hadriánovu bránu. V letních měsících mnozí návštěvníci míří do nedalekého Aspendosu, kde se dá vidět hudební představení či divadelní hra v nejzachovalejším římském divadle na světě. Jen 15 kilometrů od Beleku se dá ještě prozkoumat pozůstatky starověkého města Perge.

Přestože se dá dovolená v oblasti Belek strávit luxusním způsobem, obvykle nestojí tolik peněz jako v jiných destinacích. Své chvilky prožívají turisté většinou v komfortních hotelech, obklopeni členitými hotelovými bazény, čistým azurově modrým mořem, na překrásných bílých plážích a v zálivu paprsků ostrého tureckého slunce.