Kemer, Turecká riviéra

Z málo známé vesničky Kemer na Turecké riviéře se během posledních let vyklubalo životem nabité letovisko. Pro Kemer a jeho okolí jsou typické především krásné přírodní scenérie, průzračně čisté Středozemní moře, dlouhé pláže a na pozadí všeho tyčící se hory Taurus. Letovisko bývá mnohými považováno za jedno z nejkrásnějších prázdninových středisek pro dovolenou v Turecku vůbec.

V létě tu bývá řádně teplo a také vysoká vzdušná vlhkost. Turisté si tady tudíž mohou připadat jako v prádelně nebo v některé ze zemí jihovýchodní Asie.

Pokud se návštěvníci vypraví do národního parku Olympos, mohou na tomto místě prozkoumat dvě zajímavá místa. Prvním je zřícenina antického města Olympos. V něm stojí za pozornost četné hrobky, sarkofágy a basilikum. Druhá je kamenitá stráň, zvaná Chimera. Ta je známá tím, že zde ze země čas od času šlehají plameny. Tato podívaná je způsobena přírodními výrony zemního plynu, vyvěrajícího na povrch. Pohled na tento jedinečný přírodní úkaz je působivý především za soumraku. Kemer se stal známým také největším počtem volně žijících delfínů ve Středozemním moři. Zájemci o bližší poznání těchto mořských savců se na ně jezdí pravidelně dívat na lodní výlety.

V městečku mají turisté k dispozici značný počet obchodů se suvenýry, restaurací, kaváren a diskoték. Ty jsou obvykle otevřeny až do pozdních nočních hodin. Většina velkých zábavních akcí se v Kemeru koná venku pod večerní oblohou.

V Kemeru je dobře pozorovatelný protiklad pláží s bílým pískem a úchvatné přírody na jedné straně a drsnými horami na straně druhé. Tato kombinace zcela odlišných přírodních charakteristik prý vede k ideálnímu odpočinku těla a očištění duše. Unikátní atmosféru Kemeru pak jen podtrhuje vzduch, který tady krásně voní po vavřínech.

Akčním jedinců skýtá Kemer zajímavou akci u místní hippie komunity. Noc je možné prožít buď v domcích na stromech nebo v závěsné houpací síti. Prakticky se jedná o takové ne úplně klasické ubytování a přenocování. Pozor je ovšem třeba dát na vodní dýmky, neboť ty jsou tu často plněny marihuanou.

Dovolená v Kemeru jde prožít jak při klasickém pobytovém zájezdu, tak lze toto místo objevovat z paluby některé lodě či v rámci itineráře některého ze zájezdů za poznáním Turecka.