Na návštěvě Kappadokie

Ve středním Turecku se skrývá půvabná oblast nazývaná Kappadokia. Ta se během posledních desetiletí stala jedním z nejvyhledávanějších regionů Turecka. Jde o jakési ukryté městečko, které bylo vybudováno z měkkého sopečného popela, jež se postupem času změnil ve zkamenělinu. Vznik horniny se datuje před 30-ti milióny lety. V té době bylo území dnešní Kappadokie pokryto sopečným prachem. Díky tomuto dobře opracovatelnému materiálu si místní obyvatelé začali v těchto útvarech kutat domy. A tak se tady postupem času začalo objevovat městečko přímo ve skalách. Dnes tento unikátní úkaz z dálky evokuje zkamenělý les či pouštní duny.

Krasová údolí jsou tvořena vícero barvami. Během prohlídky je tu možné obdivovat nejrůznější příbytky, někdy připomínající celé skalní hrady. Ztvrdlý sopečný popel je velmi poddajný a je možné jej jednoduše opracovávat. Proto se zde nacházejí provrtané mohutné skály. V některých z nich se nalézá tolik místností, že ze samotné skály už nezbylo o moc více než tenké stěny místností. Po vpádech arabských kmenů začali zdejší obyvatelé své příbytky budovat pokud možno pod zemským povrchem tak, aby zůstaly na první pohled skryté a byly dobře chráněné. Vznikla tak velká spousta podzemních prostor a dokonce chrámů, kde místní trávili svůj čas skrytí pod zemským povrchem.

Pohled na skalní města stojí opravdu za to. Kousek od Kappadokie se nachází vyhaslý vulkán Erciyes Dagi. Výstup na něj by nikdo neměl v průběhu návštěvy Kappadokie opominout, neboť právě on zapříčinil vznik všech těchto krás. V průběhu své dovolené v některé části Turecka je možné se do Kappadokie vydat a procházet se vesničkou, jež byla rafinovaně zakomponována do skalní krajiny. Zajímavostí je fakt, že ještě dodnes bývají tato obydlí používána zdejšími lidmi. Během prohlídky se můžete orientovat pomocí šipek, které turisty směrují. Procházka trvá něco kolem hodiny a nedoporučuje se, aby sem vstupovali lidé, trpcí klaustrofobií.

K noclehu nedaleko Kappadokie lze využít nedaleká města jako například Göreme, Ortahisar, Ürgüp nebo Avanos.