Letovisko Side

Město Side je jedním z velmi oblíbených turistických letovisek Turecké riviéry. Nalézá se zhruba 75 kilometrů východním směrem od Antalye a řadí se k největším z měst v Turecku. Jím poskytované ubytovací a další služby a též turistická vybavenost bezesporu uspokojí každého návštěvníka. A tento fakt je možná jedním z hlavních důvodů, proč si návštěvníci Turecka letovisko Side velmi často vybírají jako destinaci pro strávení letní dovolené u moře.

Čas strávený v Side znamená především průzračně čisté moře, dostatek slunce a bílé pláže, kterými je Turecko vyhlášené. Kromě obligátního slunění se však v Side a jeho nejbližším okolí naskýtá turistům se zájmem o historii spousta možností, kam se vydat za poznáním antických a středověkých památek.

Side se dá prakticky rozdělit na dvě oblasti. Moderní část, kde byly vybudovány nové hotely a starou část, která se vyznačuje historickým jádrem, četnými antickými ruinami, historickými vykopávkami a tradičními domky, v nichž jsou v současnosti umístěny různé krámky a obchůdky. Obě části mají svůj půvab a určitě stojí za prozkoumání každá z nich. Z nejznámějších objektů stojí za zmínku minimálně majestátní amfiteátr Aspendos. V něm je i v těchto dnech stále ještě možné shlédnout nějakou z divadelních her.

Pláž v Side má povrch s pískem i oblázky. Záleží pouze na skutečnosti, na kterou stranu od města se turisté kvůli koupání vydají. Obě pláže poskytují návštěvníkům pestrou paletu nejrůznějších vodních a plážových sportů. Pláž na východě je oblázková, místy kamenitá a proto je doporučováno vzít si boty do vody. Na druhou stranu ale bývá prázdnější než písčitá pláž na západě letoviska. Kvůli písečnému povrchu se západně od letoviska koncentruje především během hlavní turistické sezóny nejvíce turistů. Je také oblíbená mezi rodinami s dětmi.

Kromě plavání v moři a dalších sportovních aktivit bývají v Side často vyhledávanou činností též nákupy. V místních obchůdcích se dá zakoupit celá řada tradičních výrobků z kůže nebo velice žádané šperky. Smlouvání v obchodě ohledně ceny patří k nezbytnému koloritu a hlasy z tržnic je možné slyšet až do pozdních nočních hodin. Výsledkem dlouhého smlouvání pak ale může být pořízení zboží za moc zajímavou cenu.