Turecké slunění

Turecko je bezpochyby rozlehlá a rozmanitá země. A to ne pouze geograficky a kulturně, ale také ve smyslu podnebí. 3% Turecka se nachází v Evropě a celých 97% jeho území už patří k Asii. Je tudíž pochopitelné, že vzhledem k velkému území existují mezi jednotlivými oblastmi a regiony v Turecku značné teplotní rozdíly. Dalo by se říci, že co oblast, to jiné klima.

Každým rokem stoupá obliba prázdninové destinace Turecko a počet turistů se neustále zvyšuje. Kdy je nejlepší se vypravit na návštěvu Turecka? Jelikož Turecko zeměpisně patří do subtropického pásma, je nutno mít na paměti to, že v průběhu léta tady bývají teploty opravdu horké. Turecká sezóna začíná již začátkem května a končí až v říjnu. Západní část Turecka, které se říká Egejská riviéra a kam patří například letovisko Bodrum, omývá Egejské moře. Teploty se začátkem jara hýbají okolo 23 °C a i možnost koupání se v moři proto, aby se tu turisté zchladili a osvěžili, je v této době hodně žádané. Letní sezóna tady ale končí skoro o měsíc dřív než na jižním pobřeží.

Ačkoliv leží jižní břehy Turecka o mnoho více na jih, teploty tady bývají velice podobné jako na západním pobřeží. Pobřeží na jihu, které bývá nazýváno Turecká riviéra, a jeho letoviska Alanya, Side, Belek a Kemer, jsou zřejmě nejpopulárnějšími tureckými letovisky. Značnou výhodou tohoto regionu je skutečnost, že i uprostřed podzimu se zde dá ještě dobře vykoupat.

V každém případě je však třeba pamatovat na fakt, že sluníčko u moře opaluje jinak než v našich zeměpisných šířkách. Během polehávání na pláži či při plážových sportech je tu potřeba dbát na pečlivou ochranu před sluncem tak, aby se dovolená neproměnila v noční můru hned první den. Na intenzivní sluneční záření si musí pokožka zlehka zvykat a nic se nesmí přehánět.

Vždy je třeba si do kufru zabalit opalovací krém minimálně s faktorem 15. Není doporučováno užívat nižší! Optimální je však krém s ochranným faktorem alespoň 20 – 25 a krém by měl mít UVA a UVB filtr. Dětem je doporučován opalovací krém s faktorem 30 a vyšším.

Příznivci opalování bez plavek by měli myslet na to, že Turecko je muslimskou zemí. Neplatí tu přímo zákaz opalování bez plavek, ovšem bývá doporučováno si tento způsob opalování nechat spíše k bazénům u hotelů a neprovokovat zdejší obyvatele. Na veřejných plážích by turisté měli ctít zvyky místních.