Letoviska Egejské riviéry

Turisticky aktivní Turecko se dá rozdělit na 2 regiony, někdy nazývané riviéry. Jde o riviéru Tureckou a riviéru Egejskou. Pobřeží Egejské riviéry leží v jihozápadní a západní části anatolské oblasti. Ve starověku se jí říkalo Kárie podle obyvatel, kteří zde v minulosti žili. Až po nějaké době se vžil název Egejská riviéra podle moře, které smáčí její břehy.

Egejská riviéra je velmi rozmanitá a plná protikladů. Někteří turisté pak dokonce tvrdí, že je zajímavější než její sestra Turecká riviéra. Zdejší lidé bývají slušní a velmi ochotní. Region je vhodný především pro milovníky nejrůznějších vodních sportů a aktivit a také starověké historie.

Za symbol Egejské riviéry podél západního pobřeží Turecka se dá považovat jedna z nejznámějších pláží světa. Je k nalezení u letoviska Ölüdeniz v nádherné azurově modré laguně a při pohledu z výšky má tvar, připomínající jazyk.

I přes nesporná pozitiva a spoustu zajímavostí je obecně Egejská riviéra mezi turisty méně známá než riviéra Turecká. Nejčastěji navštěvovanými letovisky západního pobřeží Turecka jsou Marmaris, Fethiye, poloostrov Bodrum a již zmíněný Ölüdeniz.

Bodrum je životem pulzující letovisko. Je jedním z nejdůležitějších měst a center na celé Egejské riviéře. K vidění jsou tady památky z doby mykénské až po novověk. Mezi největší lákadla Bodrumu se řadí, kromě bílých pláží, zbytky mausolea krále Mausola. Jde o místo jeho posledního odpočinku a jeden ze starověkých divů světa.

Kvůli působivé krajině v okolí je Fethiye označována za jednu z nejkrásnějších částí Egejské riviéry a vlastně celého západního pobřeží Turecka. Místní hotelové komplexy obvykle bývají obklopeny piniovými lesy a volný čas, strávený na úpatí pohoří Taurus, bývá pro každého turistu určitě jedinečným zážitkem.

Marmaris je oblíbeným letoviskem na Egejské riviéře zejména kvůli úchvatným plážím, nádherné scenérii, ale také je známý jako jachetní přístav.

Vyznavači rušného nočního života by se měli na Egejské riviéře vydat do střediska jménem Icmeler. Nalézá se jen 8 kilometrů od Marmarisu a v historickém jádru se nachází dostatek obchodů, barů, diskoték a restaurací.

Nevelké město Efes je známé hlavně díky starověkým památkám. K nejslavnějším se řadí bezesporu Celsova knihovna, dochované trosky amfiteátru a Artemidin chrám. Jeho ruiny leží kousek za městem poblíž Selçuku a též se řadí ke starověkým divům světa a nejčastěji navštěvovaným místům Egejské riviéry.