Kde se v Turecku potápět?

Hezké a opečovávané pláže, azurově modrá voda, spousta zábavy, památky z doby starověku. Ale současně i zážitky jsou největšími lákadly pro návštěvníky, kteří se i během této sezóny rozhodli vycestovat na dovolenou do některé z evropských nebo jiných zahraničních destinací. Velkému zájmu se těší potápěčské kurzy, které minulou sezónu absolvovalo tisíce Čechů.

Ani letos to asi nebude odlišné. A k oblíbeným potápěčským cílům bude samozřejmě opět patřit Turecko. Břehy podél Turecké riviéry jsou proslaveny svými čistotou zářícími plážemi a průzračným mořem. Právě proto si ji za svůj cíl k provozování přístrojového potápění volí spousta turistů. Nejoblíbenější a také nejčastěji navštěvovaná prázdninová centra Turecké riviéry jsou Alanya, Antalya, Marmaris a na Egejské riviéře pak jde o Bodrum.

Nejoblíbenějším způsobem, který návštěvníci Turecka preferují k výletům na potápěčskou lokalitu, je půjčení člunu. Vyjedou dále od pobřeží a nabídne se jim moře tak průzračné, že z člunu lze dohlédnout až na dno. Právě u mořského dna se dá v absolutní samotě pozorovat hejna ryb a mořských živočichů. Při příznivých podmínkách je možné zahlédnout karety obrovské a karety obecné. Turisté také často narazí na hejna delfínů, kteří obvykle doprovázejí lodě a vyskakují nad mořskou hladinu. Velkou výhodou Turecka je skutečnost, že je možné se potápět skoro celou sezonu. Sezóna potápění tu trvá od dubna do podzimu.

Zájezdy do Turecka bývají v nabídkách českých cestovek na prvních příčkách co do oblíbenosti. Mnoho z turistů volí břehy Turecké riviéry coby region k získání prvních potápěčských zážitků. Ke všemu si mohou na místě potápěčské přístroje zapůjčit nebo absolvovat kurz potápění.

Vyhledávaným potápěčským místem bývá gallipolský poloostrov. Důvodem jeho popularity je fakt, že podél pobřeží lze zkoumat vraky plavidel z dob války o toto území. Památky archeologického rázu se dají naopak spatřit v Bodrumu. Pozor však na tuto oblast, zde je potápění povoleno pouze na některých lokalitách. Velkým bonbónkem je pak ostrov Kek, na němž se dá zkoumat pod hladinou potopené město, vraky nejrůznějších plavidel a atraktivní jsou též podvodní jeskyně.