Egejská riviéra, Turecko

V pořadí druhou nejvyhledávanější částí Turecka pro dovolenou během letní sezóny je hned po Turecké riviéře riviéra Egejská. Z názvu oblasti samotné je patrné, že vychází z názvu Egejského moře, které omývá břehy zdejších pláží. Do této oblasti náleží celá řada známých letovisek, z nichž je možné se lodí vypravit k blízkým řeckým ostrovům. K známým místům Egejské riviéry náleží například Bodrum, Marmaris nebo Fethiye.

Během dovolené na Egejské riviéře se dají navštívit také jiná zajímavá místa. Mezi nimi určitě vede především oblast Pamukkale. Toto obdivuhodné místo bylo zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO. Jedná se o unikátní přírodní výtvor, kdy voda voda plná minerálů vytvořila kaskádu čistě bílých jezírek z travertinu.

Středisko Marmaris je útulné městečko nacházející se v jihozápadní části Turecka. Ostrov Rhodos je z Marmarisu skoro na dohled. I to je důvodem, proč si jej turisté obvykle volí jako cíl výletů lodí. S vypůjčeným autem a trajektem se dá vydat k ostrovu na vlastí pěst za řádově nižší částky, než bývají výlety přes cestovní kancelář. Marmaris lemují směrem do vnitrozemí Turecka hory, na kterých se dobře daří borovicím. Krásné pláže, příjemně vyhřáté moře, starobylé památky a noční život jsou zárukou spokojené dovolené, na kterou budou turisté ještě dlouho v dobrém vzpomínat.

Město Fethiye je situováno mezi Antalyí a Marmarisem. Břehy smáčí z jeho západní strany Středozemní moře. Vlastní centrum Fethiye bylo vybudováno okolo zdejšího přístavu. Pro obdivovatele historie a starověké kultury je doslova nezbytné vydat se ke zdejším skalním hrobům, které jsou nad městem vytesané do kamene. Mezi výletníky je tato památka velmi oblíbená.

V oblasti Egejské riviéry se nachází také jedna z nejčastěji fotografovaných pláží na světě. Jde o modrou lagunu Ölüdeniz a od moře ji dělí jen úzká písečná šíje. Název zátoky sice znamená Mrtvé moře, ale důvodem je klidná hladina v laguně a nikoliv fakt, že by tady v moři nebyl žádný život. Za vstup na pláž i do zátoky se vybírá poplatek, ale ani tento fakt neodradí turisty vychutnat si koupání a opalování na tomto přírodním skvostu.