Istanbul je bezesporu nejvyhlášenější, nejmodernější a zároveň hlavní město Turecka. Město střídalo své názvy podle národů, kteří mu v to které období vládli. A tak byl v minulosti známé také jako Bizantion, Konstantinopol či Cařihrad. Istanbul se rozkládá na 2 světadílech, na evropském a asijském. Obě části spojuje a současně rozděluje bosporská úžina. Nejvíce známých památek v Istanbulu se nachází v evropské části.
Centrum velkoměsta Istanbul je během hlavní sezóny dost přelidněné. K přepravě je tudíž výhodnější použít spíše veřejnou dopravu, neboť autem či taxíkem trvá cesta obvykle daleko déle. Způsob využívání hromadné istanbulské dopravy je identický jak pro metro, tramvaj nebo autobusy, tak také pro nejrůznější lodě a trajekty. Vždy je nutné zakoupit si kupon, který se použije v turniketu. Turniket pak turisty vpustí dovnitř. Pomocí těchto dopravních prostředků se dál pohodlně dostat ke všem významným památkám v Istanbulu.
Návštěva paláce Topkapi, jednoho ze symbolů Istanbulu, trvá asi půl dne. Ideální je palác navštívit v brzkých ranních hodinách. Tímto způsobem se dá elegantně vyhnout spoustě dalších turistů. Prohlídku je pak možno si dokonale užít. Vstupné stojí cca. 35 tureckých lir. To sice není úplně málo, ale za tuto částku se turistům naskytne pohled na skutečné skvosty. Už jen trůn sultána, posetý drahokamy, nebo největší diamant na světě či smaragdy stojí za vidění.
Turisty v metropoli Istanbul většinou láká navštívit též Modrou mešitu. Do ní je vstup dobrovolný, ale je třeba vzít si vhodný oděv. V případě, že by byla návštěvníkovi vidět kolena nebo by měl odhalená ramena, je třeba si vypůjčit velký přehoz, jež tyto části těla zahalí. Je potřeba myslet na fakt, že jde o posvátné místo. Je proto nutné chovat se potichu a nerušit jiné návštěvníky.
Modrá mešita a palác Topkapi náleží asi k nejznámějším památkám ve městě. Avšak v žádném případě nejsou památkami jedinými. Turisté mohou své další cesty směrovat k mešitě Hagia Sofia, Tulipánové mešitě, známému bazaru Kapali Carsi, Konstantinovu sloupu či k cisterně Yerebatan Saray.
Během času, stráveného v tureckém městě Istanbul, se velká část návštěvníků cítí jako v jiném světě. Jistě ne bez příčiny se říká, že Istanbul je pověstnou branou do Orientu. A co teprve v tomto městě prožít dovolenou?