Letovisko Alanya

Prázdninová oblast pro letní dovolenou Alanya se nachází v jižní části Turecka. Leží v působivém prostředí nedaleko úpatí majestátného a již z dálky dobře viditelného pohoří s názvem Taurus. Z jedné strany je Alanya obklopena lesy a pastvinami a ze strany se na zdejších plážích se šuměním rozbíhají vlny Středozemního moře. Region podél tureckého jižního pobřeží včetně oblasti kolem letoviska Alanya se již několik desetiletí řadí k oblíbeným místům jedinců, kteří hledají hlavně klidnou a ničím nerušenou příjemnou dovolenou.

Jak již bylo napsáno dříve, břehy prázdninového střediska Alanya omývají příjemně prohřáté a průzračně čisté vody Středozemního moře. Moře tady vytváří skvělé podmínky pro letní dovolenou a zdejší klima turistům garantuje skvělé podmínky po celou dobu trvání jejich pobytu na Turecké riviéře. Během hlavní letní sezóny se zde teploty pohybují okolo 30 stupňů Celsia. Vítanou skutečností je fakt, že podobně jako v Egyptě je tu nebe skoro neustále azurově modré. Ale i po zbytek roku se v Alanyi průměrné teploty pohybují okolo 21 stupňů. Pro turisty ze střední Evropy tu tak panují uprostřed naší zimy letní a hodně příjemné teploty.

Celé okolí městečka Alanya je lemováno dlouhými písčitými plážemi. Složení písku na plážích se liší místo od místa. Návštěvníci Turecké riviéry se tu mohou koupat na plážích s povrchem od velmi jemného písku až po hrubší s malými oblázky. K nejznámějším plážím nedaleko Alanye náleží bezpochyby Kleopatřina pláž. Ta své jméno dostala podle egyptské panovnice Kleopatry. Ta v údajně v těchto místech, okouzlena okolní přírodou, smočila své tělo v křišťálově čisté mořské vodě.

Kleopatřina pláž leží na pobřeží západně od centra Alanye. Její jedinou nevýhodou může být pro některé jedince celkem prudký terén, přes který je se třeba cestou na pláž dostat. V případě, že by někoho omrzelo plavání ve vyhřátém moři i jiné plážové aktivity, můžete se vypravit na průzkum jeskyně Damlatas. Jeskyně se nachází v těsné blízkosti Kleopatřiny pláže a říká se, že vzduch v jeskyni blahodárně působí na dýchací ústrojí návštěvníků s problémy s dýcháním.

Zájemci o historii a památky mohou v prázdninovém středisku Alanya během své letní dovolené objevovat ruiny několika starověkých měst. Dominantu města Alanya pak tvoří již z dálky viditelné a vysoko nad městem se tyčící středověké hradby. Na městem jsou k vidění i rozvaliny staré pevnosti. Ta dříve chránila obyvatele Alanye před útoky a nájezdy z moře. Turistům se zájmem o historii bývá doporučována též návštěva zdejšího hradu. Z jeho hradeb mají mimo jiné turisté celou Alanyi a přilehlý přístav doslova jako na dlani.

Po aktivně prožitém dni letní dovolené v Turecku je nejlepší doba na vyzkoušení a ochutnání zdejší vyhlášené a bezesporu delikátní gastronomie. A kde jinde si objednat světově proslulý kebab než právě tady, na Středomořském pobřeží Turecka?